Ortopedi ve Travmatoloji

Branşlarımız

Ortopedi ve Travmatoloji

Hastanemiz Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğimizde kazalar sonucu oluşan kırıklar ve travmalar, eklem hastalıkları, dejeneratif ve romatizmal kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tanısı ve tedavisi ile spor yaralanmaları ve artroskopik cerrahi, kaza cerrahisi ve protez cerrahisi yapılmaktadır.

ARTROSKOPİK CERRAHİ

Tanısal ve cerrahi girişimler eklem açılmadan ( kapalı olarak ) özel aletler ve lazer  kullanılarak yapılmaktadır. Menisküs, kıkırdak ve bağ yaralanmalarının, eklem içini ilgilendiren komplike kırıkların diz, omuz, ayak bileği hastalıklarının tedavisinde kısa sürede başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bu yöntem sayesinde hastalar normal yaşamlarına çok daha kısa bir süre içerisinde dönebilmektedirler.

KAZA CERRAHİSİ

Kaza sonrası oluşabilecek kemik kırıkları ve yumuşak doku yaralanmaları plak, vida, external fiksaötör vb. malzemeler ile tedavi edilmektedir.

PROTEZ CERRAHİSİ

Eklemlerin artrit durumunda parlak ve kaygan eklem yüzeyleri düzensiz bir hal alır ve kemik kemiğe sürtmeye başlar. Bir kere kalça veya diz eklemi kireçlenmeye başlamışsa, yıllar içinde ilerleyebilir ve daha kötü bir hale gelebilir. Başlangıç döneminde kilo verme, hafif egzersizler, fizik tedavi, ılıca ve kaplıca tedavileri kısmen faydalı olurken, ileri dönemlerde bazı ameliyat uygulamaları kesin çare olabilmektedir. Protez ameliyatlarıyla aşınmış olan kemik yüzeyleri düzeltilerek metal-titanyum kaplama malzemeleri ile kemik-kemiğe sürtünme ve ağrı giderilebilir. Bu şekilde hem hareketli hem ağrısız bir kalça veya dize kavuşan hastalarımızın yaşam kaliteleri arttırılabilmektedir 

C KOLLU SKOPİ

C kollu Skopi dönen kol sistemiyle kırıkların farklı açılardan röntgenini çekerek modern ameliyat tekniklerini mümkün kılmaktadır. Bu sayede eklemler ve kırıklar açılmadan kırık tespiti yapılabilir. Böylece kan kaybı olma, enfeksiyon riski düşer ve iyileşmede hızlı olmaktadır.