Kalp Laboratuvarı

Tanı Birimleri

Kalp Laboratuvarı

EFOR TESTİ

Kalp yükünü giderek artıracak şekilde egzersiz yapılırken, EKG’nin sürekli izlenmesi ve belli aralıklarla kayıt alınması işlemidir. Kalp damar hastalıkları teşhisinde kullanılır. Egzersiz “treadmill” adı verilen bir koşu bandında belli bir süre ve hızla yapılmaktadır.

TANSİYON HOLTERİ

Kişilerin günlük yaşamda ve uykudaki tansiyon değerlerinin tespiti ile beyaz önlük tansiyonu gibi stresten kaynaklanan tansiyon yükselmelerinin ayırımı ve gerçek tansiyon yüksekliklerinin testine yarayan mobil tansiyon aletidir.

EKG HOLTER

24 saatlik ritim kaydı ile aritmilerin teşhisinde kullanılan bir yöntemdir. Cep telefonu büyüklüğünde bir cihazın 24 saat vücudunuza yerleştirilmesi ve sonrasında kayıtların incelenmesi yöntemidir.

RENKLİ DOPPLER EKOKARDİYOGRAFİ

Ekokardiyografi ses ötesi dalgaları kullanarak (ultrasound, ultrason) kalbin ve kalp içinde akım halindeki kanın görüntülenmesi ve incelenmesi yöntemidir. Ekokardiyografiye kısaca eko veya kalp ultrasonu da denebilir. Kalbin yapısal ve fonksiyonel bozukluklarını en doğru şekilde gösteren non-invaziv (ağrısız), hastaya sıkıntı yaratmayan, gereğinde yatak başında dahi uygulanabilen ultrasonografik tanı aracıdır.