Renkli Doppler USG

Teknolojilerimiz

Renkli Doppler USG

Doppler Ultrasonografi yöntemi ile damarların veya organların kan akımını inceleyebiliriz. Doppler Ultrasonografi incelemesi ile Kol ve bacak damarları, Karaciğeri besleyen damarlar, böbreği besleyen damarlar, Boyun damarları, Gebelerde anneye ve fetüse ait damarlar, erkeklerde testisleri besleyen damarlar, Gözü besleyen damarlar, Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan bir kitlenin damarlanması incelenebilir.

USG Ultrason, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanarak iç organları görüntüleyen bir tanı yöntemidir. Ultrasonda radyasyon kullanılmaz. Bu nedenle gebelerde ve bebeklerde rahatlıkla kullanılabilir.

Doppler Ultrasonografi yöntemi ile damarların veya organların kan akımını incelenebilir. Doppler Ultrasonografi incelemesi ile Kol ve bacak damarları, Karaciğeri besleyen damarlar, böbreği besleyen damarlar, Boyun damarları, Gebelerde anneye ve fetüse ait damarlar, erkeklerde testisleri besleyen damarlar, Gözü besleyen damarlar, Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan bir kitlenin damarlanması incelenebilmektedir.  

Önceden üç boyutlu ultrason cihazlarıyla yapılan incelemeler ile anne rahmindeki bebeklerin hareketleri gecikmeli olarak görüntülenebilirken, 4 boyutlu ultrasonografi ile  bebeğin kaşlarını çatması, gülmesi, esnemesi,  parmak emmesi gibi hareketleri anlık ve hızlı bir şekilde izlenebilmektedir.

4D Ultrason cihazları ile gebeliğin erken öneminde cinsiyet, yarık damak, yarık dudak, eksik parmak, beyin ve omurilikten kaynaklanan rahatsızlıkların erken tanısı konulabilmektedir. Ense kalınlığı ölçümüyle görülen “mongolizm (Down Dendromu) 4D ultrason sayesinde 3. ayda taranabilmektedir.