Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu Nedir?
Botoks; “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen bir proteindir. Bu madde uygulandığı alandaki kasları felç etmektedir.
 

Nasıl etki eder?
Mideye endoskopik olarak uygulanan botoks, midenin iştah ve açlık sinirlerini geçici olarak felç eder. Mide çok daha yavaş boşaldığı için öğün sonrası tokluk hissinin süresi uzar. Besinlerin ince barsağa geçişi yavaşlar. Ayrıca mideden beyne gönderilen açlık sinyalleri de durduğundan kişi çok daha az açlık hissetmektedir. Böylece diyete uyumu artan ve açlıkla savaşmadan diyet yapabilen kişi çok daha kolay ve hızlı kilo verebilmektedir.
 

Mide botoksu nasıl yapılır?
İşlem endoskopik bir yöntem olduğu için ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir.

Etki ne zaman başlar?
Mideye uygulanan botokosun etkileri 3-4. gün görülmeye başlamakla beraber tam etkiye ulaşılması 10-12. gün mümkün olmaktadır. Görülen ilk etki erken doyma hissinin başlamasıdır. Daha az gıda ile uzun süre tokluk sağladığı için ideal kiloya kısa sürede ulaşılabilmektedir. Toksinin etkisi yaklaşık 6-8 ay kadar sürdüğünden bu süre içinde hastaların çoğunluğu ilk kilolarının %35-40’ını kaybederek ideal kilolarına ulaşabilmektedir.

Mide botoksu işleminden sonra hastanın takip etmesi gereken bir diyet var mı?
İlk 2 hafta sıvı veya sıvı-püre tarzı gıdalar tüketilir. Mide botoksundan sonra hastanın takip etmesi gereken özel bir beslenme programı yoktur. Ancak, sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için diyetisyen kontrolünde bir beslenme düzeninin takip edilmesi uygun olur.