Rahim Ağzı Kanseri Önlenebilir Bir Hastalıktır

Rahim Ağzı Kanseri Önlenebilir Bir Hastalıktır

Ocak Ayı Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı
Rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken ülkemizde onuncu sıradadır. Rahim ağzı kanseri nedeni tamamen aydınlatılmış ve önlenebilen tek kanserdir.

Rahim Ağzı Kanseri İçin Risk Faktörleri:
Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu
Erken yaşta (16 yaştan önce) ilk cinsel ilişki
Birden fazla cinsel partner varlığı
Sigara içimi
Beslenme alışkanlığı (meyve ve sebzeyi az tüketmek rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır)
Yüksek doğurganlık sayısı
Düşük sosyoekonomik düzey
Özellikle 5 yıldan daha uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı

Rahim ağzı Kanseri Belirtileri:
HPV enfeksiyonlarının çoğunluğu belirtilere veya hastalığa neden olmaz ve kendiliğinden düzelir. Bununla birlikte, belirli HPV tipleri (çoğunlukla 16 ve 18) ile devam eden enfeksiyon, kanser öncesi lezyonlara neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu lezyonlar rahim ağzı kanserine ilerleyebilir, ancak bu ilerleme genellikle uzun yıllar almaktadır. Rahim ağzı kanserinin belirtileri, ancak kanser ileri bir aşamaya gelindiğinde ortaya çıkma eğilimindedir.

Rahim ağzı kanserinde aşağıdaki belirtiler görülebilir:
Düzensiz, mens (adet) dönemleri arasında veya cinsel ilişki sonrasında anormal vajinal kanama
Cinsel ilişki sırasında ağrı
Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı
Yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı
Vajinal rahatsızlık veya kokulu akıntı
Tek bir bacakta şişkinlik
İdrar yaparken ağrı

Tanı:
Tarama ve erken teşhis ile tam tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır. Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkündür. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rahim ağzı kanserinin bütün ülkelerde ülke çapında taranmasını önermektedir.

Bugün rahim ağzı kanserinin %99.9’una HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonunun yol açtığı bilinmektedir. HPV’nin tespiti erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret etmekte ve kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır. Günümüzde HPV testleri rahim ağzı kanseri taramasında yer almaktadır. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir.

Ulusal kanser tarama standartlarına göre 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV testi yaptırması, pozitif çıkan olgular Pap smear ile tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir.

Pap smear testi dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir.HPV testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir.

Tedavi:
Rahim ağzı kanserinde cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Korunma:
Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü rahim ağzı kanserine karşı 9-13 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir.

30 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak 
Güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim 
Sigara kullanmamak 
Sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmek rahim ağzı kanserine karşı alınabilecek önlemler arasındadır.

Rahim ağzı Kanser Neden Önemli?
Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır.
Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilir.
Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir.