PRP: Kendi Kanınızdan Gelen Sağlık

PRP: Kendi Kanınızdan Gelen Sağlık

PRP Nedir ve Nasıl Elde Edilir?
PRP (Platelet Rich Plasma), ya da diğer adıyla Trombositten Zengin Plazma, kişinin kendi kanından hazırlanan ve tıbbın birçok alanında iyileşmeyi uyarmak ve düzenlemek için kullanılan bir yöntemdir. Kullanımda olan onlarca PRP hazırlama kiti yardımıyla, hastadan 10-60ml arasında kan alınır, bu kan tek kullanımlık özel filtreler ve santrifüj cihazları ile ayrıştırılarak istenmeyen kısımları uzaklaştırılır. Ayrıştırılan 2-6 ml kısım, trombositten zengin plazmayı içerir ve bir çok kas iskelet sistemi yaralanmasında uygulama alanı bulmuştur. 

Etki Mekanizması Nasıldır?
 Trombositlerin asıl görevi, bir yaralanma olduğu anda meydana gelen kanamayı durduran pıhtıyı oluşturmaktır. Bunun yanında dokunun onarımı ve iyileşmesine katkıda bulunan onlarca büyüme faktörü içerirler. Bu büyüme faktörleri ortama verildiğinde, vücudun kendi iyileşme mekanizmalarına destek olarak hasarlı dokulardaki tamire yardımcı olurlar

Prp’nin Avantajları
•    Kişinin kendi kanı ile yapılan işlem yapıldığı için alerjik nedenlere bağlı sorunlar görülmez.
•    Tedavi süresi ortalama  30 dk  gibi bir süredir.
•    Enjeksiyonla yapılan bir tedavi şekli olduğu için hasta günlük yaşamına hemen geri döner.

PRP hangi ortopedik hastalıklarda etkilidir?
1. Kronik tendinopatiler: Tenisçi dirseğinde PRP uygulamaları ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Uygulama kortizon uygulaması ile elde edilen sonuçlardan daha iyidir, ayrıca bu yöntem ile kortizon uygulamasının dezavantajlarından kaçınılmış olur.
Benzer şekilde aşil tendon hastalıklarında, kronik patellar tendon yaralanmalarında ve plantar fascitis hastalığında PRP uygulamaları ile % 80 civarında başarılı sonuçlar bildirilmiştir. Tenisçi ve golfçü dirseğinde,topuk dikeni,Omuz rotator manşet problemleri ve biseps tendiniti hastalıklarında uygun kullanımı mevcuttur

2. Diz bağ yaralanmaları: Sporcularda sık görülen iç yan bağ yaralanmaları sonrası PRP enjeksiyonları ile daha hızlı iyileşme ve daha kısa sürede spora dönüş olduğunu gösteren çalışmalar vardır.
3. Kas yaralanmaları: Yine sporcularda görülen kas çekmeleri veya kas içi kanamalarda PRP enjeksiyonları ile daha hızlı spora dönüş bildirilmiştir.
4. Osteoartrit (Kireçlenme): Diz eklemindeki osteoartritin erken evrelerinde PRP enjeksiyonları ile hastaların ağrılarında azalma ve fonksiyonlarında düzelme olduğu bildirilmiştir. Ancak PRP tedavisi hastalığın doğal seyrini değiştirmez ve var olan aşınma ve yıpranmayı geri döndüremez.
5. Kıkırdak Onarımına Destek: Genç hastalardaki kıkırdak yaralanmalarının tedavisi halen önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde PRP’nin en çok üzerinde çalışılan alanı budur.
6. Cerrahi sırasında yardımcı olarak: Çeşitli çalışmalarda PRP’nin jöle şeklindeki formu, diz protezi, omuz kas kopmalarının tamiri ve ön çapraz bağ onarımlarında kullanılmıştır. 

Tecrübeli kişiler tarafından uygulanması gerekiyor
PRP tedavisinde önemli olan, kullanılacak olan kan sıvısının “platelet”ten zengin olan kısmının seçilmesi ve hastaya en uygun oranda enjekte edilmesidir. PRP tedavisi günümüzde birçok merkezde uygulansa da enjekte edilecek plazmanın aynı zenginlikte standardize edilememesi ya da uygulama dozunun doğru ayarlanamaması gibi durumlar olabiliyor. Bu farklılıklar da tedavinin başarı şansını etkileyebilmektedir. Bunun için kan sıvısının içeriği ve oranının doğru belirlenmesi gerekir.Hastanemizde Ortopedik Hastalıklarda PRP uygulaması yapılmaktadır.