Aşı Karşıtlığı

Aşı Karşıtlığı

Çok değerli anne babalarımız;
Aşıların gereksiz olduğunu hatta zararlı olduğunu iddia eden kişi ve gruplara kısaca “aşı karşıtı” denmektedir. Bu kişi ve guruplar, maalesef gittikçe artmakta ve toplum içinde de kendilerine bir taraftar gurubu bulmaktadırlar. 

Aşıların bulunması ile bir sürü basit hastalıktan ölümler ve sakat kalmalar büyük ölçüde son bulmuştur. Aşı uygulaması ile milyarlarca çocuk, herhangi bir girişimde bulunmadan sadece basit bir enjeksiyon uygulanması ile sağlıklı yaşamaya başlamışlardır.   

Birkaç örnek verelim: 
Tüberküloz aşısı sayesinde bir zamanların vebası gibi olan Verem hastalığı nerede ise ortedan kalkmıştır. 
Bundan 70-80 yıl önce çocuk ölümlerinde baş sıralardan birini alan Kuşpalazı yani difteri ortadan kalmıştır. 
Artık çocuk felcinden sakat kalan çocuk nerde ise hiç kalmamıştır.
Boğmaca gibi ölümcül olabilen bir hastalık, artık nadiren görülmekte ve aşılı çocuklarda çok hafif seyretmekte ve iyileşmektedir.
Zatüre aşıları sayesinde bu hastalık yıllar öncesine göre çok az görülmektedir.
Yıllar öncesinin meşhur kızamık hastalığını yeni hekimlerimiz bilmemektedirler. Çünkü doğru aşılamalar nedeni ile bu hastalığı görme olasılıkları ortadan kalkmıştır.
 
Bu örnekler çoğaltılabilir.

Sevgili anne babalarımız!
Aşıların çocuklarımıza asla ve asla hiçbir zararı yoktur. Olamaz. Bırakalım  bir sürü hastalığa yol açma olasılığını, evvelce aşıların uygulandığı cilt bölgesinde oluşan kızarıklık ve genel ateş bile artık görülmemektedir. Çok değil bundan 30-40 sene evvel inanılmaz çok sayıda gördüğümüz bir çok çocukluk yaşı hastalığını, aşılar sayesinde artık genç doktorlarımız görmemekte tanımamaktadırlar.
Bu aşılar ile mümkün olmuştur. Bilimin bize kazandırdığı bu harika tıbbi girişimi değil baltalamak, onu desteklemek, her platformda savunmak ve onun karşısında olanları ikna etmek insanlığa yapacağımız en büyük katkı olacaktır.
Lütfen sağlık konusundaki bilgileri daima bir uzmandan alınız. İnternet sayfalarındaki yalan haberlere itibar etmeyiniz.