Çocuğunuzun Sağlığını Ertelemeyin

Çocuğunuzun Sağlığını Ertelemeyin

İçinde bulunduğumuz bu günlerde tüm dünya ülkeleri korona virüsle mücadele ediyor.  Tüm dünyada tıp kuruluşları korona virüse karsı aşı bulmak için adeta zamana ve birbirlerine karsı yarışıyor. Çünkü korona aşısının bulunmasıyla hastaların hayatlarını kurtarmak ve bu hastalığa karşı korumak mümkün olacak. Böylece sosyal ve ekonomik olarak tekrar eski günlerimize dönme şansını yakalayacağız.

Korona virüs her şeye rağmen dünyaya sağlığın ve aşının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Aşının hastalıklarla savaşmadaki önemi başka hiçbir yolla bu kadar net anlatılamazdı. Koronavirüse karsı aşının en kısa zamanda bulunacağına inanmaktayız.  Koronavirüsle ilgili toplum olarak gerekli önlemlerimizi alarak (maske, sosyal mesafe, kişisel hijyen vb.) bu hastalıktan korunabileceğimizi de biliyoruz.

Diğer taraftan korona endişesi nedeniyle sağlık kuruluşlarına gitmekten çekinen bir çok aile çocukluk dönemi aşılarını yaptıramadı. Bu da kıymetli çocuklarımızı, çocukluk çağında sık görülen,  ağır ve kalıcı birçok hasar bırakabilen  kızamık, kızamıkçık, kabakulak,  çocuk felci vb. hastalıklara karşı savunmasız bıraktı.

Çocuklarımızın korona dışında kalan ve çocukluk döneminde son derece tehlikeli olan diğer mikroplara karsı bağışıklanması için yapılması gereken aşılarımızı ihmal etmemeliyiz. Sağlık kuruluşlarından uzak durarak, koronavirüs için yüksek düzeyde önlem aldığınızı düşünebilirsiniz ama bir taraftan da çocuklarınızı basit bir aşıyla koruyabileceğiniz diğer hastalıklar karşısında savunmasız bırakabilirsiniz.

Hastalıklardan aşılar ile korunmak en ekonomik  yöntemdir.  Maalesef virüslere karşı etkili ve kesin tedaviler şuan bulunmamaktadır. Virüslere karşı en etkili savunmamız bağısıklığımızdır. Buna rağmen insan virüs savaşında  korona virüs örneğinde de gördüğümüz gibi virüslere karşı kayıplar vermekteyiz. Bu sebeplerden dolayı çocuk doktorları olarak siz değerli ailelerimize, aşılamanın önemini bir kez daha vurgulamak istedik. 

Sağlık Bakanlığı Ulusal Aşı Programına ek olarak meningekok ve  rotavirüs aşılarını da yaptırmanızı çocuğunuzun sağlığı açısından tavsiye ediyoruz. Hastanemizde uygulanmakta olan rotavirüs ve meningekok aşılamaları ile ilgili çocuk doktorlarımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Çocuğunuzun sağlığı için aşılarınızı ihmal etmeyin.